13.02.2023

Επιμορφωτικό σεμινάριο του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ για εκπαιδευτικούς του νομού Αργολίδας στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Cos4Cloud

Το Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ (ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ) οργάνωσε και υλοποίησε επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς του νομού Αργολίδας με θέμα: "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία & Επιστήμη των Πολιτών: Δράσεις και Προοπτικές", την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 στον χώρο της Βιβλιοθήκης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Άργους. Η διοργάνωση έγινε με την υποστήριξη της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας και σε συνεργασία με το 3ο Δημοτικό Σχολείο Άργους.

Στο σεμινάριο παρουσιάστηκαν από τη Μαρία Δασκολιά (Δ/ντρια του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ) και τους συνεργάτες, εκπαιδευτικούς και διδάκτορες, Νάγια Γρίλλια και Δημήτρη Γκότζο:

• οι μέχρι σήμερα δράσεις και οι νέες δυνατότητες συμμετοχής στο εκπαιδευτικό δίκτυο «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία και Επιστήμη των Πολιτών», που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Cos4Cloud.
  • τα Παρατηρητήρια Πολιτών για τη βιοποικιλότητα και την περιβαλλοντική ποιότητα Pl@ntNet, MINKA, και OdourCollect.
  • παραδείγματα εκπαιδευτικών σεναρίων που σχεδιάστηκαν από συνεργάτες της Ομάδας έργου και έχουν υλοποιηθεί υλοποιηθεί σε σχολεία.

Το δεύτερο μέρος του σεμιναρίου περιλάμβανε δραστηριότητες, συζήτηση σε ομάδες και αναστοχασμό στην ολομέλεια σχετικά με το πώς μπορούν εκπαιδευτικοί να εντάξουν δημιουργικά τα Παρατηρητήρια Πολιτών στην εκπαιδευτική πράξη καθώς και η συνεργατική επεξεργασία προτάσεων/ ιδεών για νέα σχολικά προγράμματα και δραστηριότητες.