20.02.2023

Ημερίδα με θέμα «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία & Επιστήμη των Πολιτών. Δράσεις και προοπτικές»

Το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 9:30 με 13:30 στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» στο κεντρικό κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών διεξήχθη η ημερίδα με θέμα «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία & Επιστήμη των Πολιτών. Δράσεις και προοπτικές».

Η Ημερίδα απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, στελέχη εκπαίδευσης (Συμβούλους Εκπαίδευσης, Διευθυντές/-τριες Σχολικών Μονάδων, Υπευθύνους και μέλη Παιδαγωγικών Ομάδων ΚΕΠΕΑ, Υπευθύνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Σχολικών Δραστηριοτήτων), καθώς και σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Η εγγραφή και η παρακολούθηση ήταν δωρεάν έτσι ώστε να είναι ανοικτής πρόσβασης σε ένα ευρύ κοινό.

Μέσα από την ημερίδα αυτή επιδιώξαμε αφενός τη γνωριμία των συμμετεχόντων με το πεδίο της Επιστήμης των Πολιτών και πώς αυτό συνδέεται με την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία και αφετέρου την ενημέρωσή τους για τις μέχρι τώρα πρωτοβουλίες και δράσεις στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Cos4Cloud αλλά και για τις προοπτικές που δημιουργούνται στο πλαίσιο του νέου εκπαιδευτικού Δικτύου που συντονίζει το ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ.

Κεντρικός στόχος της ημερίδας επίσης ήταν να δοθεί βήμα στους εκπαιδευτικούς για να παρουσιάσουν το πώς λειτούργησε η σύμπραξη της Επιστήμης των Πολιτών και της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης μέσα από προγράμματα που υλοποιήθηκαν στα σχολεία. Η Ημερίδα έκλεισε με τη βράβευση των σχολικών μονάδων που πραγματοποίησαν δράσεις στο πλαίσιο του παραπάνω Δικτύου κατά το σχολικό έτος 2021-2022.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.