10.10.2022

Συμμετοχή του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σε Διεθνές Συνέδριο Εκπαίδευσης για τις Επιστήμες και την Τεχνολογία (6-7/10/2022)

Το Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης συμμετείχε στο 3ο Διεθνές Συνέδριο στην Εκπαίδευση για τις Επιστήμες και την Τεχνολογία (3rd International Conference on Science and Technology Education – STE2022), το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Πόρτο της Πορτογαλίας 6 και 7 Οκτωβρίου 2022.

Στο συνέδριο παρουσιάστηκε εργασία με τίτλο: ”Embedding technology in children’s experiencing and learning of their urban nature environments. Educational uses of two citizen observatories in the context of an environmental education project”, η οποία υπογράφεται από τις: M. Daskolia, M. Pappa, Z. Daskalaki, A. Trigatzi, M. Pliota (National and Kapodistrian University of Athens, Greece), καθώς και από τους A. Joly, P. Bonnet, R. Arias, K. Soacha, and J. Piera, όλοι μέλη του consortium του ευρωπαϊκού έργου Cos4Cloud.

Το ΕργΠΕ/ΕΚΠΑ εκπροσωπήθηκε από την ερευνητική συνεργάτιδα κ. Μαρία Πλιώτα, η οποία παρουσίασε με προφορική ανακοίνωση σε διεθνές ακροατήριο ερευνητών το πλαίσιο, τη μεθοδολογία και τα αποτελέσματα της έρευνας.