10.11.2022

Συμμετοχή του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο 15o Διεθνές Συνέδριο για την Εκπαίδευση, την Έρευνα και την Καινοτομία (ICERI 2022, 7-9/11/2022)

Το Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης συμμετείχε στο 15ο Ετήσιο Διεθνές Συνέδριο ICERI (15th annual International Conference of Education, Research and Innovation) που πραγματοποιήθηκε 7-9 Νοεμβρίου 2022 στη Σεβίλλη της Ισπανίας.

Οι κ.κ. Μαρία Δασκολιά (Aναπληρώτρια καθηγήτρια ΕΚΠΑ , Διευθύντρια του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ και επικεφαλής της ομάδας έργου του ΕργΠε-ΕΚΠΑ στο Cos4Cloud) και η Άννα Τρίγκατζη (υποψήφια διδάκτορας στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, μέλος της ομάδας έργου του Cos4Cloud), εκπροσώπησαν το ΕργΠΕ – ΕΚΠΑ στο συνέδριο και παρουσίασαν το έργο της ομάδας στο πλαίσιο του Cos4Cloud με τις παρακάτω ανακοινώσεις:

Integrating Citizen Observatories into school environmental education for sustainability: design and evaluation of a case study engaging students with Pl@ntNet and OdourCollect” που υπογράφεται από τους M. Daskolia, M. Pappa, A.Joly, P.Bonnet, R. Arias, J. Piera, K. Soacha

Citizen Science and Environmental Oral History in Climate Education. Integrating the use of a citizen observatory for biodiversity monitoring into a climate change education project”, που υπογράφεται από τους M. Daskolia, A. Trigatzi, J. Piera, S.M. Woods, P. Bonnet.